O mnie

Maria Szyńkarczuk

Właścicielka sklepu Mr. Fox

Uważaj na pseudohodowle!
15 cze 2018
Uważaj na pseudohodowle!

W świecie hodowców, miłośników i obrońców zwierząt są niektóre słowa, które wywołują wzmożone emocje, jednym z takich słów jest „Pseudohodowla”.

Zacznijmy od początku. Czym jest Pseudohodowla? Termin ten został przyjęty, jako określenie miejsc, gdzie rozmnaża się masowo zwierzęta domowe, głównie psy i koty. Cechą charakterystyczną jest jednak brak opieki weterynaryjnej i odpowiednich warunków do przetrzymywania zwierząt. 

Pseudohodowle funkcjonują jedynie dla zysku. Napędza je moda na wybrane rasy. Gdy popyt rośnie, a ludzie nie chcą wydawać dużo pieniędzy, by cieszyć się zwierzęciem wymarzonej rasy, na rynku pojawiają się „tanie pieski”. Niby takie same jak w dwa razy droższym ogłoszeniu, ale czy na pewno zdrowe?

Należy pamiętać, że pieniądze zaoszczędzone przy zakupie zwierzęcia z pseudohodowli nie zostaną w kieszeni na długo. Takie szczenięta nie mają podstawowych badań i szczepień. Ich matki często krzyżowane są ze swoim rodzeństwem, przez co w późniejszych latach wychodzi wiele wad genetycznych. Leczenie choć jednej z nich to często wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

 

 

Jeśli przez przypadek natraficie na pseudohodowlę powinniście to zgłosić policji lub Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami. W Polsce od stycznia 2012 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, wedle której rozmnażanie psów i kotów w celach handlowych jest zabronione (z wyłączeniem rejestrowanych hodowli).

Jak możemy zatem zmniejszyć ryzyko nabycia psa z pseudohodowli?

Po pierwsze, zawsze należy sprawdzać czy zwierzę posiada rodowód FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej), tym samym pochodzi z zarejestrowanej hodowli, działającej w pełni legalnie a zwierzęta mają odpowiednią opiekę i badania.

- W Polsce działa mnóstwo innych organizacji, klubów, instytucji i stowarzyszeń, które z prawdziwym związkiem kynologicznym nie mają nic wspólnego, choć one również wydają swoje dokumenty. Nie są jednak objęte żadnymi realnymi wymogami opieki nad zwierzęciem czy kontroli weterynaryjnej!

Po drugie, przed kupnem, poproś o okazanie rodowodu matki szczeniaka oraz wpisu hodowli do ZKWP. Możesz też zapytać o to bezpośrednio w ZKWP, tego typu dokumenty są jawne.

Ponadto, wypytaj właścicieli o stan zdrowia suczki, ile miała wcześniej miotów i jak znosiła ciążę.

- Istotną informacją dla osób dbających o zdrowie psów może być fakt, że w rejestrowanych hodowlach, suka powinna urodzić do kilka miotów w całym swoim życiu, podczas gdy w pseuohodowlach zachodzi w ciążę przy każdej cieczce, co poważnie „eksploatuje” i nadwyręża takie zwierzę.

 

Więcej informacji o tym, jak kupić psa rasowego znajdziesz tutaj (i tutaj link do nowego artykuły, który jest poniżej)

       Następny wpis >

Instagram