O mnie

Maria Szyńkarczuk

Właścicielka sklepu Mr. Fox

Najbardziej znane koty w popkulturze!
16 sie 2018
Najbardziej znane koty w popkulturze!

Miliony fanów na Instagramie, sesje zdjęciowe, oryginalne stylizacje - o kim mowa? O celebrytach, ale tym razem, o tych mruczących! Kto powiedział, że nasi mali futrzani przyjaciele nie mogą być sławni?

 

1. Grumpy Cat

 

Mimo że jego rodzice nie byli rasowymi kotkami - koci celebryta ma w sobie cechy rasy Snowshoe - która pierwsze mioty miała w Filadelfii, oraz Ragdolla - wywodzącego się z USA. Dlaczego Grumpy Cat jest na pierwszym miejscu listy? Otóż jego profil na Instagramie ma już 2,5 miliona obserwujących (stan na rok 2018), a to o wiele więcej, niż niektóre pierwszoligowe gwiazdy ludzkiego show-biznesu. Profil @realgrumpycat opisuje swojego mruczka jako "The World's grumpiest cat!" - warto wiedzieć, dlaczego zyskał taką sławę. Okazuje się, że jego naburmuszona, niezadowolona minka to efekt wady genetycznej, a dokładniej karłowatości. Grumpy Cat - a dokładniej Tardar Sauce (dosłownie miał być "tartat sauce" - sos tatarski) jest już marką - jego wizerunek został opatentowany, a on sam zyskał znak handlowy. Czy można być bardziej uroczym? 

 

   

 

2. Choupette

 

Przemysł modowy, oprócz szczupłych modelek, ma także birmańskiego, miauczącego czworonoga! Pupilka projektanta Karla Lagerfelda ma swoje konto na Twitterze, korzysta z iPada, i ma do dyspozycji dwie pokojówki. Oczywiście kotka zapracowała na takie luksusy, stając się modelką, bohaterką książek na swój temat oraz sygnując linię kosmetyków - wszystko pod logiem Chanel. Choupette (tłum. "Kochanie") trafiła w ręce dyrektora naczelnego Chanel w roku 2011 - była prezentem od Baptiste’a Giabiconiego - modela, muzy Lagerfelda. A skoro już o właścicielu wspominamy - ponoć sam ogłosił kiedyś w mediach, że z chęcią poślubiłby swoją kotkę. Jedno jest pewne - ślub projektanta z pupilką byłby większym wydarzeniem, niż ślub rodziny królewskiej!

 

 

 

3. Garfield

 

Nawet jeśli nie istnieje naprawdę - zasługuje na podium naszej listy! Nie ma właściciela - raczej twórcę. Jim Davis pierwszy raz przedstawił komiksowego Garfielda w roku 1978. Rudy, pręgowany, leniwy, ale i inteligentny kot podbił serca fanów. Czym? Między innymi swoją naturalnością. Rysownik nadał rudzielcowi mnóstwo cech, z którymi możemy się zidentyfikować: nienawidzi poniedziałków, nie cierpi pająków, jest sarkastyczny, jego pasje to spanie i jedzenie, a do tego ma wstręt do diet i ćwiczeń gimnastycznych. Brzmi znajomo? Na koniec najlepsze: nałogowo pije mocną kawę, a jego ulubionym filmem jest "Old Yeller" z powodu śmierci psa na końcu. Niezwykle wyraźnie, ale i z humorem ukazana nienawiść, jaką mogą darzyć koty.

  

   

4. Kot w butach

 

Kolejny przykład literacki znanego mruczka - także mówiącego ludzkim głosem. Kot w butach wyposażony w worek pomógł ubogiemu młynarczykowi wzbogacić się i poślubić córkę króla w baśni Charles’a Perraulta. Chociaż bardziej znany jest jako Puszek - koci bohater w wysokich cholewach z filmu Shrek. Czy jest ktoś, kto nie uległ magii jego ogromnych, kocich ocząt? Pomimo tego, że - niczym Zorro - miał być płatnym zabójcą głównego, zielonego bohatera - ostatecznie zaprzyjaźnili się, a czworonóg (chociaż... chodzi na dwóch łapach) doczekał się filmu o swoich wcześniejszych perypetiach, a premiera nastąpiła w roku 2011 - niestety, nie odbiła się tak głośnym echem, jak film o ogrze.

  

  

5. Tom z Tom i Jerry

 

Przemieszczający się na dwóch łapach szaroniebieski kot jest dziełem William'a Hanna i Joseph'a Barbera. Tom, który na początku miał być wyliniałym osobnikiem o imieniu Jasper (na szczęście ostatecznie tak nie zostało) jest kotem rasy rosyjskiej niebieskiej, a jego wiek przypada na 32 lata ludzkie. Prawdopodobnie jego celem życiowym jest złapanie Jerry'ego - myszy, zamieszkującej w dziurze w tym samym domu. Tom jest także pechowcem - drobna myszka zawsze potrafi przechytrzyć bohatera - co jest jawną parodią kociego zmysłu i inteligencji - ale gdy przychodzi do walki z wrogiem z zewnątrz - porafią się zjednoczyć i w duecie stawić czoła sytuacji. Oprócz najstarszych perypetii z roku 1940, powstało mnóstwo produkcji z kontynuacją przygód; m.in. Tom i Jerry: Wielka ucieczka (1992), Szczenięce lata Toma i Jerry'ego (1990-1993), czy  Całkiem Nowe Przygody Toma i Jerry'ego (2006 - 2008). Ostatecznie w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku sława Toma ucichła.

 

 

 Artykuł przygotowała Marttes.

Instagram